- Hoşgeldiniz

SURİYELİ VATANDAŞLARIN DURUMU MASAYA YATIRILDI

SURİYELİ VATANDAŞLARIN DURUMU MASAYA YATIRILDI sitemize 28 Aralık 2013 tarihinde eklenmiş ve 539 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Siirt Vali Yardımcısı Mustafa Pala Başkanlığındsiirt-siirtteki-suriyeliler-suriyelilerin-durumu-masaya-yatirildia, Belediye Başkan Yardımcısı Sabri Özdemir,  İl Afet ve Acil Durum Müdür Vekili Cahit Akkoyun ile Valilik İl Göç Müdürlüğü, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, Sosyal Yardımlaşma Vakfı Başkanlığı, Kızılay Şube Başkanlığından birer temsilcinin katılımı ile Suriyeli vatandaşlarının genel durumunun ele alındığı geniş katılımlı toplantı yapıldı.

İlimizde ikamet eden Suriye uyruklu vatandaşların durumu masaya yatırılarak, il genelinde yapılan çalışmalar ve olası gelişmeler ele alındı.

İlimize sığınmacı olarak gelen Suriyeli kardeşlerimizle ilgili verilen hizmetleri en iyi şekilde yürütme çabası içerisinde olduklarını kaydeden Vali yardımcısı Mustafa pala, ‘Suriyeli kardeşlerimize sadece sığınma, yemek temini değil, aynı zamanda sağlık, eğitim, ibadet hizmetleri ve akla gelecek her türlü çalışmaların yürütüldüğünü’ söyledi.

İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü koordinesinde Suriye Uyruklu vatandaşlara yönelik ayni ve nakdi yardımların yapılacağını ifade eden Vali yardımcısı Pala, “İl Emniyet Müdürlüğü tarafından kayıt altına alınanlara, sağlık, eğitim ve vakıf hizmetlerinden yararlanmaları için özel kişi bilgilerini içeren bir belge verilerek, işlemlerin kolaylaştırılması sağlanacaktır. Ayriyeten ilimize yeni gelenlerin de il Emniyet müdürlüğü ve SYDV bildirilmesi gerekir.  Ayrıca İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından misafir öğrenci kabulü yapılacak, Barınma sorunları ile ilgili çalışmalar, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlığınca koordineli bir şekilde yürütülecektir. Komisyonda bulunan Kamu kurum ve kuruluşlar haftada iki kez durum değerlendirmesi yapacaklardır. Suriyeli vatandaşların bilgilendirilmesi amacıyla Türkçe ve Arapça bildiri hazırlanacaktır. Müftülüğe Cuma hutbelerinde vaaz şeklinde Suriye vatandaşlarına yönelik bilgilendirme amaçlı açıklamada bulunulacak. Toplanacak ayni yardımlar Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü depolarında tutulacak ve bu yardımlar kayıt altına alınarak, ihtiyaç sahibi Suriyeli vatandaşlara dağıtılacaktır.” diye konuştu.

Daha sonra kurul üyeleri uygulamada karşılaşılan sorunlar ile ilgili temenni ve önerilerde bulundu.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler : , ,
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle